تبلیغات
مسجد امیرالمومنین علی(ع) آبگرمک - میلاد آخرین ذخیره الهی حضرت مهدی موعود (عج) بر تمامی شیعیان جهان مبارک باد
مسجد امیرالمومنین علی(ع) آبگرمک
"اللهم عجل لولیک الفرج"
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
قصه آمدنت نسل به نسل می‌چرخد و هنوز هم شنیدن این قصه برایم تکراری نیست و هرچه می‌شنوم برایم تازگی دارد چرا که خبر از آشنایی می‌دهد که در نزدیکی دلم خانه دارد.
روز میلاد تو که می‌شود بلبلان تصنیف عاشقی سر می‌دهند و پرستوها به امید آمدنت در آسمان عشق به پرواز در می‌آیند.

شعبان با تو مزین گشته و به نیمه‌اش که می‌رسد دیگر عاشقانت جان از کف می‌دهند و شورو شادی بر دنیایشان حکومت می‌کند.

ساکنان زمین و فرشتگان حیران نشسته‌اند و آمدن جواهری چون تو را انتظار می‌کشند.

شب جمعه که مصادف می‌شود با شب میلادت هزاران مرتبه دل‌ها را پرغوغاتر می‌کند و گل لبخند را بر لبان جهانیان می‌نشاند.

شنیدن از تو همیشه و همواره زیباترین سرود هستی است و ذکر نامت دری گرانبها در دهان می‌نهد.

تو را با تمام وجود صدا می‌زنم و در روز میلادت نامت را زمزمه می‌کنم و تمام گل‌های نرگس را نذر آمدنت می‌کنم.حضرت مهدی(عج) یگانه فرزند امام عسکری(ع) یازدهمین امام شیعیان است.

امام مهدی(عج) در سحرگاه نیمه شعبان ۲۵۵ قمری در سامرا چشم به جهان گشود و پس از پنج سال زندگی تحت سرپرستی پدر و مادر بزرگوارشان نرجس خاتون، در سال ۲۶۰ قمری به دنبال شهادت حضرت عسکری(ع) همچون حضرت عیسی(ع) و حضرت یحیی(ع) که در سنین کودکی عهده دار نبوت شده بودند در پنج سالگی منصب امامت شیعیان را عهده دار شدند. آن بزرگوار پس از سپری شدن دوران غیبت با تشکیل حکومت عدل جهانی احکام الهی را در سرتاسر زمین حاکمیت خواهد بخشید.


میلاد نور

آخرین امام شیعیان در پانزدهم ماه شعبان با وجود مراقبت‌های ویژه مأموران حکومت عباسی، در خانه امام عسکری (ع) چشم به جهان گشودند. تولد مخفیانه آن حضرت بی شباهت به تولد حضرت موسی(ع) و حضرت ابراهیم خلیل(ع) نیست. همان گونه که این دو پیامبر بزرگ الهی تحت شدیدترین تدابیر امنیتی فرعونیان و نمرودیان به اراده خداوند و به سلامت در کنار کاخ فرعون و نمرود متولّد شدند، حضرت مهدی(عج) نیز در حالی که جاسوسان و مأموران خلیفه عباسی تمام وقایع خانه امام یازدهم(ع) را زیر نظر داشتند، در کمال امنیت و بدون آن که دشمنان بویی ببرند، در سحرگاه روز جمعه نیمه شعبان قدم به جهان هستی گذاشتند.سیمای مهدی(عج)

پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار علیهم السلام هر کدام در سخنان خود به اوصاف امام زمان(عج) اشاره کرده‌اند. حضرت امام رضا(ع) در توصیف ویژگی‌های چهره و سجایای اخلاقی و ویژگی‌های برجسته آن حضرت می‌فرمایند: «قائم آل محمد(عج) هاله‌هایی از نور چهره زیبای او را احاطه کرده است رفتار معتدل و چهره شادابی دارد. از نظر ویژگی‌های جسمی‌شبیه ترین فرد به رسول خدا(ص) است.»

نشانه خاصّ او آن است که گرچه عمر بسیار طولانی دارد، ولی از سیمای جوانی برخوردار است؛ تا آن جا که هر بیننده‌ای او را ۴۰ ساله یا کمتر تصور می‌کند. از دیگر نشانه‌های او آن است که تا زمان مرگ با وجود گذشت زمان بسیار طولانی هرگز نشان پیری در چهره او دیده نخواهد شد.

حجت خدا

روزی عثمان بن سعید بن عمری به همراه حدود ۴۰ نفر از بزرگان شیعه به حضور امام عسکری(ع) رسیدند تا درباره جانشین آن حضرت سئوال کنند و در آینده از ایجاد اختلاف در مسئله امامت جلوگیری کنند. راوی می‌گوید: وقتی عثمان بن سعید به حضرت عسکری(ع) گفت «آمده‌ایم تا درباره مطلب مهمی که شما به آن آگاه ترید از شما سئوال کنیم» حضرت عسکری(ع) فرمودند: بنشین عثمان. پس از ساعتی امام(ع) فرمودند: آیا می‌خواهید بگویم به چه منظوری آمده‌اید؟ همه گفتند: ای فرزند رسول خدا، بفرمایید. آنگاه حضرت فرمودند: آمده‌اید تا درباره حجت خدا و امام پس از من بپرسید. همه گفتند: آری. در این لحظه ناگهان پسری که چهره درخشانی چون ماه داشت و از هر حیث به امام عسکری(ع) شبیه بود وارد شد. حضرت فرمودند: بعد از من پیشوای شما و جانشینم این فرزند من است، مواظب باشید پس از من در دین دچار آشفتگی نشوید.دوران زندگی

دوران زندگی امام زمان(عج) به چهار دوره تقسیم می‌شود:

۱ ـ از تولد تا غیبت: حضرت مهدی(عج) پس از تولد حدود پنج سال تحت سرپرستی پدر بزرگوارشان امام عسکری(ع) به صورت نیمه مخفی زندگی کردند. یکی از کارهای بسیار مهمی که حضرت امام حسن عسکری(ع) در این دوره انجام دادند این بود که امام مهدی(عج) را به بزرگان شیعه معرفی کردند تا در آینده در مسئله امامت دچار اختلاف نشوند.

۲ ـ غیبت صغری: پس از شهادت حضرت امام حسن عسکری(ع) در سال ۲۶۰ قمری دوره غیبت صغری آغاز شد و تا سال ۳۲۹ قمری ادامه پیدا کرد. در این دوره حضرت مهدی(عج) از طریق چهار نایب به اداره امور مردم می‌پرداختند.

۳ ـ دوره غیبت کبری: این دوران از سال ۳۲۹ قمری شروع شد و تا زمانی که خداوند مصلحت بدانند ادامه خواهد داشت. در این دوره پاسخ به پرسش‌ها و احکام مردم بر عهده نایبان عام آن حضرت است و حضرت نایب خاصی برای این دوره معرفی نکرده‌اند.

۴ ـ دوره حکومت: پس از ظهور، امام زمان(عج) بر اساس احکام اسلام حکومت واحد جهانی تشکیل خواهند داد که در سایه آن سرتاسر عالم پر از عدل و داد خواهد شد.


قصه آمدنت نسل به نسل می‌چرخد و هنوز هم شنیدن این قصه برایم تکراری نیست و هرچه می‌شنوم برایم تازگی دارد چرا که خبر از آشنایی می‌دهد که در نزدیکی دلم خانه دارد.

آمدنت جلوه ای از زیبایی‌ها خواهد بود و تمام کویرها گلستان می‌شوند و عطر حضورت در همه جا می‌پیچد.

تاریخ با تمام وجود آمدنت را لحظه شماری می‌کند و منتظرانت در صف عشاق معصومانه و عاجزانه دست بر درگاه حق گرفته و آمدنت را دعا می‌کنند.

بیا تا زمین و زمان از تو بیاموزند رسم آرام زیستن را و جوانه‌های شوق را را به دل‌های بی تابمان هدیه کن.

بیا تا خودت بوم سفید روزگار را بر دست گیری و بهترین نقش‌ها را برآن بزنی تا زیباترین دنیا رغم بخورد و آسمان از تماشای حکومتت باران شوق ببارد.

کاش بیایی در این روز که روز میلاد توست و چه تلاقی دل انگیزی می‌شود روز میلاد و ظهورت با هم.


اعمال شب و روز نیمه شعباننیمه شعبان از شبهای مبارکی است که بر احیای آن تأکید شده است چراکه در سحرگاه آن وجود نورانی حضرت مهدی موعود(عج) ولادت یافت و بنا به روایتی از پیامبر(ص)؛ روزی ها در این شب قسمت مى شود و اَجَلْها و روندگان به حج معین می شوند و خداى تعالى ملائکه خود را از جانب آسمان به سوى زمین در مکه فرو می فرستد.

شب نیمه شعبان، شب بسیار مبارکى است چنان که امام جعفر صادق(ع) از پدر بزرگوارشان روایت می کنند که از حضرت امام محمد باقر(ع) درباره فضل شب نیمه شعبان سؤال شد و ایشان فرمودند: «آن شب افضل شبهاست بعد از لیلة القدر، در آن شب عطا مى فرماید خداوند به بندگان فضل خود را و مى آمرزد ایشان را به مَنّ و کَرَم خویش، پس سعى و کوشش کنید در تقرب جستن به سوى خداى تعالى در آن شب پس به درستى که آن شبى است که خدا قسم یاد فرموده به ذات مقدس خود که دست خالى برنگرداند سائلى را از درگاه خود مادامى که سؤال نکند معصیت را و آن شب، شبى است که قرار داده حَق تعالى آن را از براى ما به مقابل آنکه قرار داده شب قدر را براى پیغمبر ما(صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَاله) پس کوشش کنید در دُعا و ثنا بر خداى تعالى...»

اعمال شب نیمه شعبان:

و از جمله برکات این شب مبارک، ولادت با سعادت حضرت امام زمان ارواحُنا لَهُ الفداء در سحر این شب در سال ۲۵۵ هجری در سامرا(سُرَّ مَنْ رَاى) است که براى این شب چند عمل وارد شده است:

- غسل است که باعث تخفیف گناهان مى شود.

- احیاء این شب است به نماز و دعاء و استغفار چنانچه امام زین العابدین(ع) انجام مى دادند و در روایت است که هر که احیا دارد این شب را نمیرد دل او در روزى که دلها بمیرند.

- زیارت حضرت امام حسین (ع)است که افضل اعمال این شب و باعث آمرزش گناهان است و اینکه هر که خواهد با او مصافحه کند روح ۱۲۴ هزار پیغمبر، حضرت حسین بن علی سیدالشهدا(ع) را در این شب زیارت کند و اَقَلِّ زیارت آن حضرت آن است که به بامى برآید و به جانب راست و چپ نظر کند پس سر به جانب آسمان کند پس زیارت کند آن حضرت را به این کلمات ((اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَبا عَبْدِاللّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ وَ رَحْمَةُاللّهِ وَ بَرَکاتُهُ)) و هرکس در هر کجا باشد در هر وقت که آن حضرت را به این کیفیّت زیارت کند امید است که ثواب حجّ وعُمره براى او نوشته شود. و زیارت مخصوصه این شب در مفاتیح الجنان آمده است.

- خواندن دعاى کمیل که در این شب وارد شده است.

- صد مرتبه خواندن هر یک از سُبْحانَ اللّهِ وَالْحَمْدُلِلّهِ وَاللّهُ اَکْبَرُ وَلا اِلهَ اِلا اللّهُ، تا خداوند تعالى گناهان گذشته او را بیامرزد و برآورد حاجتهاى دنیا و آخرت او را.

- همچنین شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان به روایتی از امام صادق(ع) اشاره کرده است که از ایشان درباره بهترین دعا در شب نیمه شعبان سؤال شد و حضرت فرمود: هر گاه به جا آوردى نماز عشا را پس دو رکعت نمازگذار بخوان در رکعت اوّل حمد و سُوره جحد( قُلْ یا اَیُّهَا الْکافِروُنَ) و بخوان در رکعت دوم حمد و سوره توحید ( قُلْ هُوَاللّهُ اَحَدٌ) پس چون سلام دادى بگو سُبْحانَ اللّهِ ۳۳ مرتبه و اَلْحَمْدُلِلّهِ ۳۳ مرتبه و اللّهُ اَکْبَرُ ۳۴ مرتبه. در ادامه این نماز، دعایی وارد شده است که شیخ عباس قمی آن را در مفاتیح الجنان آورده است.

- در روایت مشهور دیگری به نقل از امام صادق(ع) درباره فضیلت نیمه شعبان چنین آمده است که حضرت فرمود: شب نیمه شعبانى داخل شد و بود رسول خدا صَلَّى اللَّهِ عَلِیهِ وَاله در آن شب نزد عایشه همین که نیمه شب شد برخاست رسول خدا(ص) از رختخواب خود براى عبادت پس چون بیدار شد عایشه یافت که پیغمبر(ص) بیرون رفته از رختخواب او و داخل شد بر او آنچه که فرو گیرد زنها را (یعنى گمان کرد) که آن حضرت نزد بعض زنهاى خود رفته است پس برخاست و پیچید بر خود شَمْله(چادر) خود را و قسم به خدا که شَمْله او از ابریشم و کتان و پنبه نبود ولکن تار آن مو و پُود آن از کُرکهاى شتر بود و جستجو مى کرد رسول خدا(ص)را در حجره هاى زنهاى دیگرش حجره به حجره پس در این بین که در جستجوى آن حضرت بود به ناگاه نظرش افتاد بر رسول خدا(ص) که در سجده است مثل جامه اى که چسبیده شده بر روى زمین پس نزدیک آن حضرت شد شنید که مى گوید در سجده خود: سَجَدَ لَکَ سَوادى وَخَیالى وَآمَنَ بِکَ فؤادى هذِهِ یَداىَ وَماجَنَیْتُهُ
به خاک افتاد براى تو سراپایم و اندیشه ام و ایمان آورد به تو دلم ، این است هر دو دستم و آنچه جنایتى که
عَلى نَفْسى یا عَظیمُ [عَظیماً] تُرْجى لِکُلِّ عَظیمٍ اِغْفِرْ لِىَ الْعَظیمَ فَاِنَّهُ لایَغْفِرُ
بر خویش کردم اى بزرگى که در هر کار بزرگى امید به او است بیامرز گناه بزرگم را که نیامرزد
الذَّنْبَ الْعَظیمَ اِلا الرَّبُّ الْعَظیمُ
گناه بزرگ را جز پروردگار بزرگ

پس بلند کرد سر خود را و دوباره برگشت به سجده و شنید عایشه که مى گوید:

اَعُوذُ بُنُورِ وَجْهِکَ الَّذى اَضائَتْ لَهُ السَّمواتُ
پناه برم به نور ذات تو که روشن شد بدو آسمانها
وَالاْرَضُونَ وَانْکَشَفَتْ لَهُ الظُّلُماتُ وَصَلَحَ عَلْیْهِ اَمرُ الاْوَّلینَ
و زمینها و برچیده شد بدو تاریکیها و اصلاح شد بدو کار اولین
وَالاْخِرینَ مِنْ فُجاءَةِ نَقِمَتِکَ وَمِنْ تَحْویلِ عافِیَتِکَ وَمِنْ زَوالِ

و آخرین از ناگهانى رسیدن عذابت و از پا برجا شدن تندرستى تو و از زائل شدن
نِعْمَتِکَ اَللّهُمَّ ارْزُقْنى قَلْباً تَقِیّاً نَقِیّاً وَمِنَ الشِّرْکِ بَریئاً لا کافِراً ولا شَقِیّاً
نعمتت خدایا روزیم گردان دلى پاک و پاکیزه و مبراى از شرک که نه کافر باشد و نه اهل شقاوت

پس بر خاک نهاد دو طرف روى خود را و گفت:

عَفَّرْتُ وَجْهى فِى التُّرابِ وَحُقَّ لى اَنْ اَسْجُدَ لَکَ
مالیدم به خاک رویم را و بر من سزاست که برایت سجده کنم

پس همین که خواست رسول خدا(ص) برگردد شتافت عایشه به سوى رختخواب خود، پس رسول خدا(ص) آمد به رختخواب او و شنید که نفس بلند مى زند فرمود چیست این نفس بلند آیا نداسته اى که چه شبى است امشب این شب نیمه شعبان است که در آن قسمت مى شود روزیها و در آن نوشته مى شود اَجَلْها و در آن نوشته مى شود روندگان به حج و به درستى که خداى تعالى مى آمرزد در این شب از خلق خود بیشتر از عدد موهاى بُزهاى قبیله کَلْب و مى فرستد خداى تعالى ملائکه خود را از جانب آسمان به سوى زمین در مکه.اعمال روز نیمه شعبان

در این روز عید مولود شریف امام دوازدهم مَوْلانا وَاِمامُنا الْمَهْدِىُّ حضرت حجّة بن الحسن صاحبُ الزَّمان(صلَواتُ اللّهِ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ) است و از اعمال روز نیمه شعبان علاوه بر استحباب روزه و غسل، مستحب است زیارت آن حضرت(عج) در هر زمان و مکان و در هر جا و دعابراى تعجیل ظهور آن حضرت در هنگام زیارت و به خصوص تاکید شده به زیارت آن حضرت در سرداب سامراء، و ظهور آن حضرت و فرمانروائی اش مسلم است و او است که زمین را پر از عدل و داد کند چنانچه پر شده باشد از ستم و بیدادگرى...»


پا شدم آبله پیدا کردم

از خودم فاصله پیدا کردم

سعی کردم به تو مشغول شوم

حیف شد مشغله پیدا کردم

من، سر اینکه به تو دل دادم

با همه مسأله پیدا کردم

در نمازم خم ابروی تو را

در قنوتم، گله پیدا کردم

انتظار این همه انصاف نیست

مردم فیصله پیدا کردم

از خودم دور شدم کاری کن

گم شدم، گور شدم کاری کن

آفتاب شب یلدای همه

گریه ی پشت تمنای همه

هیچ کس فکر تنهایی تو نیست

گریه کن جای خودت، جای همه

بی تو دارند همه می میرند

زود برگرد مسیحای همه

همه شهر به چاه افتادند

مددی یوسف زهرای همه

بنشین تا بنشانی همه را

دربیار از نگرانی همه را

کاش می شد ز سفر برگردی

با همان چند نفر برگردی

چله ی اشک گرفتیم برات

به امیدی که سحر برگردی

مادرم گفت همین جا بشین

بنشینم دم در برگردی

سیزده قرن نشستند نشد

بنشینم چقدر برگردی

نور چشمان همه می رفتی

قول دادی به نظر برگردی

خشکسالیم کویریم بیا

قبل از آنی که بمیریم بیا
نوع مطلب : مهدویت وظهور، مولودی، چهارده معصوم، امام زمان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
جمعه 23 خرداد 1393
پنجشنبه 16 آذر 1396 09:27 ب.ظ
I am actually thankful to the holder of this web
page who has shared this great post at here.
دوشنبه 27 شهریور 1396 09:07 ق.ظ
I am now not sure where you're getting your info,
however great topic. I needs to spend some time learning much
more or understanding more. Thanks for great information I used to be
searching for this information for my mission.
چهارشنبه 18 مرداد 1396 09:54 ق.ظ
Excellent article. Keep posting such kind of information on your page.
Im really impressed by your site.
Hello there, You have performed a great job.
I'll definitely digg it and for my part suggest to my friends.
I'm sure they will be benefited from this web site.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:30 ق.ظ
Hey there! Someone in my Facebook group shared this site
with us so I came to give it a look. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this
to my followers! Excellent blog and terrific design and
style.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً

سایت خدماتی بیست تولز